При цьому, згідно з експертною оцінкою, частка банківського кредитування займає менше 30 % оборотних коштів українського АПК, при тому, що в країнах ЄС вона досягає 70-75%.
"Рішення почати роботу з аграріями для нас - гармонійне продовження системної програми розвитку, яку «БАНК АЛЬЯНС» реалізує в останні роки. Ми бачимо, що агросектор, що є основним драйвером української економіки, в той же час потребує зміцнення зовнішніми силами. Саме тому з лютого цього року ми почали впроваджувати стратегію розвитку і підтримки АПК ", - розповідає Костянтин Моісеєнко, директор з питань аналізу та програмами розвитку агробізнесу «БАНК АЛЬЯНС». За його словами, ринок АПК-кредитування складно переоцінити, адже дуже багато підприємців в регіонах все ще не мають повного доступу до банківських послуг.
Над розвитком агросектора працює також і держава. Так, в 2019 році Кабінет міністрів України розширив підтримку агросектору виділивши на це 5,9 млрд гривень.
"Держава зацікавлена в збільшенні експортної складової економіки, яку дає розвинений АПК. Але для цього необхідно дати можливість середньому і малому бізнесу рости швидше. З цією метою ми підписали з державою меморандум про співпрацю, щоб допомогти аграріям отримати цільову допомогу і розвивати бізнес із залученням державних коштів", - підкреслює Костянтин.
Меморандум про загальні принципи співробітництва з питань реалізації державної підтримки сільськогосподарських товаровиробників передбачає виділення бюджетних коштів на підтримку агробізнесу.
Так, в рамках цього меморандуму, всі позичальники БАНКУ АЛЬЯНС можуть розраховувати на компенсацію до 70% кредитної ставки з аграрних програм. При цьому, банк надає кредити за спрощеною системою узгодження і без майнової застави.
Держпідтримка аграріїв поширюється на такі напрямки, як будівництво ферм, закупівля посадкового матеріалу і племінної худоби, спорудження об'єктів зберігання і переробки зерна. Також програма поширюється на закупівлю сільгосптехніки і устаткування українського виробництва, закупівлю міндобрив і кредити на поповнення оборотних коштів для продовження господарської діяльності.
"Зараз ми зосередилися на програмі фінансування зернових та сільгосптехніки, але банк готовий працювати також і з іншими представниками агросектору. Ми допомагаємо аграріям управляти їх фінансовими потоками, допомагаємо закривати посівну, коли необхідно вирішувати питання термінової видачі готівки", - зазначає директор з питань аналізу та програмами розвитку агробізнесу «БАНК АЛЬЯНС».
Для банку робота з АПК - в першу чергу робота з сектором економіки, підкріплена державним фінансуванням. Відповідно - можливість залучити більше зацікавлених клієнтів, при цьому не поступаючись безпекою угод. Так, «БАНК АЛЬЯНС» розглядає співпрацю з аграріями, які мають від 200 тис. гектарів землі, в окремому фокусі - кредитування невеликих фермерських господарств.
За його словами, в Україні істотну частку ринку агро-кредитування займають прямі договори з постачальниками. Багато великих компаній-виробників агротехніки або міндобрив готові кредитувати фермерів, але ставки на такі кредити істотно вище банківських. А значить, цей сегмент ринку також зацікавлений в банківських послугах.
Однак, незважаючи на високий попит, далеко не кожен банк готовий допомогти фермерам в довгих кредитах. Основна причина цього - те, що аграрна галузь вважається високо-ризиковою: урожай багато в чому залежить від погодних умов, стану навколишнього середовища і безлічі інших чинників, здатних буквально за кілька днів кардинально змінити обстановку в цілому регіоні.
"У той же час, варто відзначити, що аграрії залишаються найбільш дисциплінованими в плані закриття зобов'язань. Складно знайти клієнта, що більш стабільно та впевнено платить", - вважають в БАНК АЛЬЯНС, відзначаючи, що ринок АПК-кредитування в найближчі роки буде стрімко рости.
Зокрема, БАНК АЛЬЯНС вказує на істотний експортний потенціал в ягідної та плодоовочевої продукції, відзначаючи перспективи у фінансуванні цього сектора. Також інтерес у банку, за словами Костянтина Моісеєнко, викликають програми лізингу спецтехніки та транспортні послуги.
Ми застосовуємо файли cookies, щоб забезпечити вам найкращий досвід користування нашим вебсайтом. Cookies застосовуються для проведення аналітики, надання персоніфікованих рекламних пропозицій, для персональних налаштувань контенту, тощо. Ваша конфіденційність дуже важлива для нас.
Детальніше – ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ