Цього року зійшлися усі зірки, щоб отримати надврожай зерна та зернових культур в Україні: хороші погодні умови взимку, відсутність критичних заморозків, зволожений ґрунт, не було нищівної посухи і заливних дощів. У результаті агровиробники можуть претендувати на рекордний врожай 100 млн тонн та надприбутки. Проте до яких наслідків це призведе у наступному році? Які підсумки сезону агрокредитування та які прогнози на майбутній рік? Про це поговорили з керівником управління розвитку агробізнесу Банку Альянс Андрієм Дальчаніним під час круглого столу «Ринок агрокредитування: підсумки сезону та перспективи на 2022 рік», проведеного «Фінансовим клубом».
Найпопулярніші продукти кредитування серед аграріїв
У Банку Альянс представлені інструменти фінансування від А до Я: аграрні розписки, партнерські програми з купівлі техніки та добрив, фінансування під обігові кошти чи участь у державних програмах. Але не дивлячись на цей список, найбільш популярним продуктом серед агровиробників у нас залишається державна програма «5-7-9%». Програма, звичайно, була розрахована не тільки на підтримку агровиробників, а для розвитку бізнесу загалом. Проте на поточний момент це основний продукт, який запитують аграрії при зверненні до нас. Програма «5-7-9%» – це драйвер, на якому агропідприємства роблять акцент.
На круглому столі також згадали державну підтримку за постановами № 300 та № 130: постанова № 300 передбачає здешевлення кредитів шляхом компенсації держбюджетом півтори облікової ставки НБУ, а постанова № 130 компенсує аграріям 25% вартості придбання української техніки.
У портфелі Банку Альянс близько 60% таких підприємств. Ми розраховуємо, що в наступному сезоні будуть працювати всі зазначені програми, адже левова частка фінансування агросфери відбувається за допомоги державних ресурсів. Ми на це розраховуємо, як і агропідприємства, які в них беруть участь.
Наступний рік може бути врожайним, але не прибутковим
Зазвичай, у аграріїв два варіанти з логічним висновком – врожай або неврожай. Врожай – це прибутки, а неврожай означає, що пощастить у наступному році. Але в наступному році експерти окреслюють ситуацію, коли навіть вдалий врожай не принесе надприбутків через високі витрати на його вирощування.
На поточний момент складається ситуація, коли, з одного боку, очікуються більш високі прибутки, ніж минулого року, за рахунок врожайності й сформованої ціни, а з іншого боку, собівартість аграрного циклу зросте за рахунок вартості мінеральних добрив, очікування зростання заробітної плати. Зростання витрат нівелює фактор надприбутків, на які розраховують українські аграрії у зв’язку з рекордним врожаєм і високими цінами на їхню агропродукцію на світовому ринку.
Справа не тільки у зростанні цін на добрива, а в їх доступності. Можлива перспектива дефіциту добрив. Саме тому ми закликали звернути увагу на закупівлю добрив по літнім цінам та закріплення за підприємством необхідного об’єму. Про це, власне, говорили і на конференції від Банку Альянс та партнерів «Безводний аміак: ламаємо стереотипи, оптимізуємо витрати». Зі своєї сторони, ми готові профінансувати необхідні закупки для агровиробників, але ціни все ж банки змінити не в змозі.
Як підвищити шанси на отримання фінансування
Агровиробництво завжди циклічне і вимагає постійної уваги та непереривного фінансування, не зважаючи на сезонність врожаю. Тож збільшити ваші шанси на отримання своєчасного кредитування можна всього за кілька кроків.
По-перше, будь-яка анкета-заявка має графу «мета кредитування». Тому підприємства при зверненні в банк повинні для себе чітко визначитися і сформувати мету фінансування. Для цього треба розуміти свої джерела доходів, терміни надходження, обсяги операційних витрат, пікові навантаження тощо.
По-друге, відвертість. Банк, звичайно, не психолог, проте потенційний позичальник має бути відвертим з банком. Основне питання – в розумінні свого прибутку, готовності робити капітальні інвестиції, якщо такі передбачені програмою розвитку агропідприємства, і користуватися програмами, які надає банк. Це основний підхід. Радимо консультуватися зі своїм банком, і говорити про свої бажання заздалегідь – це допоможе покладатися на факти, а не на здогадки.
По-третє, якість аграрної звітності. Звичайно, що багато критеріїв до звітності банк не може виставити, але висока якість ведення звітів зможе підвищити шанси на подальше кредитування. Будь-який проєкт із залученням кредитних коштів має бути детально прорахований.
Ми застосовуємо файли cookies, щоб забезпечити вам найкращий досвід користування нашим вебсайтом. Cookies застосовуються для проведення аналітики, надання персоніфікованих рекламних пропозицій, для персональних налаштувань контенту, тощо. Ваша конфіденційність дуже важлива для нас.
Детальніше – ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ