«5-7-9%» – це драйвер, на якому агропідприємства роблять акцент» - Андрій Дальчанін, Банк Альянс

Alliancebank dalchanin kruglyi stil

21 Жовтня 2021

267

Цього року зійшлися усі зірки, щоб отримати надврожай зерна та зернових культур в Україні: хороші погодні умови взимку, відсутність критичних заморозків, зволожений ґрунт, не було нищівної посухи і заливних дощів. У результаті агровиробники можуть претендувати на рекордний врожай 100 млн тонн та надприбутки. Проте до яких наслідків це призведе у наступному році? Які підсумки сезону агрокредитування та які прогнози на майбутній рік? Про це поговорили з керівником управління розвитку агробізнесу Банку Альянс Андрієм Дальчаніним під час круглого столу «Ринок агрокредитування: підсумки сезону та перспективи на 2022 рік», проведеного «Фінансовим клубом».


Найпопулярніші продукти кредитування серед аграріїв 

У Банку Альянс представлені інструменти фінансування від А до Я: аграрні розписки, партнерські програми з купівлі техніки та добрив, фінансування під обігові кошти чи участь у державних програмах. Але не дивлячись на цей список, найбільш популярним продуктом серед агровиробників у нас залишається державна програма «5-7-9%». Програма, звичайно, була розрахована не тільки на підтримку агровиробників, а для розвитку бізнесу загалом. Проте на поточний момент це основний продукт, який запитують аграрії при зверненні до нас. Програма «5-7-9%» – це драйвер, на якому агропідприємства роблять акцент.

На круглому столі також згадали державну підтримку за постановами № 300 та № 130: постанова № 300 передбачає здешевлення кредитів шляхом компенсації держбюджетом півтори облікової ставки НБУ, а постанова № 130 компенсує аграріям 25% вартості придбання української техніки.

У портфелі Банку Альянс близько 60% таких підприємств. Ми розраховуємо, що в наступному сезоні будуть працювати всі зазначені програми, адже левова частка фінансування агросфери відбувається за допомоги державних ресурсів. Ми на це розраховуємо, як і агропідприємства, які в них беруть участь.


Наступний рік може бути врожайним, але не прибутковим

Зазвичай, у аграріїв два варіанти з логічним висновком – врожай або неврожай. Врожай – це прибутки, а неврожай означає, що пощастить у наступному році. Але в наступному році експерти окреслюють ситуацію, коли навіть вдалий врожай не принесе надприбутків через високі витрати на його вирощування.

На поточний момент складається ситуація, коли, з одного боку, очікуються більш високі прибутки, ніж минулого року, за рахунок врожайності й сформованої ціни, а з іншого боку, собівартість аграрного циклу зросте за рахунок вартості мінеральних добрив, очікування зростання заробітної плати. Зростання витрат нівелює фактор надприбутків, на які розраховують українські аграрії у зв’язку з рекордним врожаєм і високими цінами на їхню агропродукцію на світовому ринку.

Справа не тільки у зростанні цін на добрива, а в їх доступності. Можлива перспектива дефіциту добрив. Саме тому ми закликали звернути увагу на закупівлю добрив по літнім цінам та закріплення за підприємством необхідного об’єму. Про це, власне, говорили і на конференції від Банку Альянс та партнерів «Безводний аміак: ламаємо стереотипи, оптимізуємо витрати». Зі своєї сторони, ми готові профінансувати необхідні закупки для агровиробників, але ціни все ж банки змінити не в змозі.


Як підвищити шанси на отримання фінансування

Агровиробництво завжди циклічне і вимагає постійної уваги та непереривного фінансування, не зважаючи на сезонність врожаю. Тож збільшити ваші шанси на отримання своєчасного кредитування можна всього за кілька кроків.

По-перше, будь-яка анкета-заявка має графу «мета кредитування». Тому підприємства при зверненні в банк повинні для себе чітко визначитися і сформувати мету фінансування. Для цього треба розуміти свої джерела доходів, терміни надходження, обсяги операційних витрат, пікові навантаження тощо.

По-друге, відвертість. Банк, звичайно, не психолог, проте потенційний позичальник має бути відвертим з банком. Основне питання – в розумінні свого прибутку, готовності робити капітальні інвестиції, якщо такі передбачені програмою розвитку агропідприємства, і користуватися програмами, які надає банк. Це основний підхід. Радимо консультуватися зі своїм банком, і говорити про свої бажання заздалегідь – це допоможе покладатися на факти, а не на здогадки. 

По-третє, якість аграрної звітності. Звичайно, що багато критеріїв до звітності банк не може виставити, але висока якість ведення звітів зможе підвищити шанси на подальше кредитування. Будь-який проєкт із залученням кредитних коштів має бути детально прорахований.