Відразу хочемо заспокоїти, Закон не змінює здійснення звичайних операцій громадян, а також клієнтів банку, які вже ідентифіковані:)
Законом передбачено, зокрема, новий порядок здійснення платежів і переказу коштів клієнтами Банку.
Відтепер здійснення переказів готівкою в межах України (ст.14 Закону) на суму від 5000 грн потребуватиме ідентифікації платника.
ВИКЛЮЧЕННЯ
Просимо звернути увагу, що норми ст.14 закону не поширюються на операції:
Обмеження, що передбачає ст.14 Закону не стосуються на безготівкові платежі з банківських рахунків та платіжних карток, такі операції здійснюватимуться як і раніше, без додаткової ідентифікації особи.
!Нагадуємо, що більшість банківських операцій ви можете здійснити дистанційно в системі інтернет-банкінгу, а для здійснення переказу готівкою у сумі від 5000 до 400 000, у разі якщо операція не викликає підозру, достатньо паспорту громадянина України.
Додатково, основними змінами Закону є:
Надаємо примірник відповідей на розповсюджені питання:
❓Хочу перевести родичу 10 тис. грн з карти на карту. Чи є якісь обмеження?
Ні. Жодних змін для переказів з карти на карту. Вільно переказуйте як 10 тис. грн, так і 25 тис. грн (у межах сум, дозволених банком). У банку вже є вся інформація про власника карти. Це ідентифікований клієнт.
❓А якщо у мене 10 тис. грн готівкою? Як краще переказати, і чи потрібна додаткова перевірка?
Зробити цю операцію можна у відділенні банку. Для цього потрібен буде паспорт.
Інший спосіб – переказ через термінали самообслуговування, банкомати з функцією прийому готівки. Якщо такий пристрій має зчитувач даних з картки, то операцію можна зробити і на 10 тис. грн і на 20 тис. грн.
Якщо ж такого зчитувача немає, і верифікацію провести не можна, то все в межах ліміту до 5 тис. грн. Ті фінансові компанії, що не обладнали термінали зчитувачами, матимуть час це зробити до кінця року.
❓А як щодо поповнення кредитки через термінал?
Аналогічно. До 5 тис. грн без ідентифікації. Від 5 тисяч – у відділенні або через ПТКС, що технологічно може забезпечити перевірку платника.
❓Я орендую квартиру за 10 тис. грн на місяць. Раніше я переказував ці гроші власнику квартири на карту. Тепер мені потрібно дробити платіж?
Дробити платежі на частини не потрібно. Для переказів з карти на карту закон нічого не змінює.
Якщо ви будете поповнювати картку через термінал, то все залежить від того, чи є у такого терміналу ліміт. Якщо він встановлений на рівні 5 тис. грн, то більше ви переказати не зможете.
❓Добре. Тоді я двічі переведу по 5 тис. грн на карту. Її не заблокують?
Ні. Це низькоризикова операція. Поодинокі перекази на 10 чи 20 тис. грн не цікавлять тих, хто їх перевіряє. І потреби у підтвердженні походження коштів тут немає.
Закон про фінмоніторинг про інше. Банки мають фокусуватись на найвищих зонах ризику – операціях понад 400 тис. гривень, а також на незвичайних операціях клієнтів. Наприклад, клієнт займається 10 років торгівлею овочів, а потім переказує гроші за оплату металолому на сотні тисяч гривень. Це дивна, непритаманна операція. Варто звернути увагу на цей екзотичний випадок.
❓Купую телевізор в інтернет-магазині за 40 тис. грн. Які тут «підводні камені»?
Якщо платите картою – нічого нового. Якщо доставка телевізора буде через поштового оператора, а оплата накладеним платежем – то згадуємо про правила роботи з готівкою. Поштовик попросить у вас особисті документи.
❓Як бути із переказом з-за кордону на валютний рахунок? Чи є ліміти?
Ви вже ідентифікований клієнт, якщо у вас є валютний рахунок в банку. Жодних лімітів та обмежень законом про фінмон не встановлено.
❓ Хочу переказати 10 тисяч гривень міжнародною системою переказів. Чи потрібна ідентифікація?
Так, при здійсненні цієї операції необхідно ідентифікувати та верифікувати платника. Тобто клієнту треба мати з собою паспорт та пояснити, що це за платіж, наприклад, зазначити у реквізитах, що це допомога родичам.
❓Йду у відділення банку зробити переказ на 100 тис. грн або відкривати депозит на 150 тис. грн. Взяв паспорт. Довідка про доходи потрібна?
Ні, не потрібна. Клієнти не повинні надавати інформацію про джерела походження коштів за простими операціями на «допорогові» суми.
Підтверджувати походження коштів треба лише під час великих операцій – понад 400 тис. гривень. Підхід до вивчення джерел походження не змінився.
❓А якщо переказ на 500 тис. грн? А джерел походження немає. Чи заблокують рахунок, а кошти на ньому – «заморозять»?
Банк не блокує безпідставно рахунки клієнтів, якщо має про них всю необхідну інформацію. Ви ж коли відкривали рахунок, то й заповнювали анкету, вказували інформацію про себе та доходи. Банк знає історію операцій клієнта і знає, які операції є звичними для нього.
Погодьтеся, дивно, якщо студент, який щомісяця отримує стипендію одну тисячу гривень, а потім купуватиме квартиру за мільйон гривень?! Водночас абсолютно нормальною це буде операція для клієнта із середнім або вищим за середній рівнем доходів.
❓Як користуватися електронним гаманцем? Чув, що відтепер потрібна ідентифікація. А для поповнення мобільного рахунку теж потрібна?
Так, ідентифікація та верифікація власників електронних гаманців потрібна. Але не таких гаманців, що використовуються для оплати мобільних послуг. Для них зроблено виняток в законі.
Перевіряти потрібно власників гаманців, які купують через них товари чи платять за послуги. Для цього також є час до кінця року. Потрібні документи: паспорт та ідентифікаційний код. Операції через е-гаманці будуть лімітованими, і якщо клієнт дотримуватиметься цих лімітів, він зможе пройти спрощену ідентифікацію.
Якщо у вас виникли запитання, ви можете написати нам на адресу: alliancebank@alliancebank.org.ua
Ми у вашій команді!
Банк Альянс
Ми застосовуємо файли cookies, щоб забезпечити вам найкращий досвід користування нашим вебсайтом. Cookies застосовуються для проведення аналітики, надання персоніфікованих рекламних пропозицій, для персональних налаштувань контенту, тощо. Ваша конфіденційність дуже важлива для нас.
Детальніше – ПОЛІТИКА КОНФІДЕНЦІЙНОСТІ